Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie

U nas kreatywnie spedzisz czas

Artykuły

Sopockie Spotkania Teatralne

W dniach od 6 do 8 grudnia 2014 r. w Młodzieżowym Domu Kultury oraz Teatrze na Plaży w Sopocie trwały Sopockie Spotkania Teatralne.

W programie Spotkań – tradycyjnie znalazły się otwarte warsztaty teatralne dla uczestników grup teatralnych, nauczycieli - animatorów ruchu teatralnego w szkołach, placówkach wychowania pozaszkolnego i organizacjach społecznych oraz dla wszystkich młodych miłośników gry scenicznej, a w trzecim dniu trwania projektu - prezentacje przedstawień na sopockiej scenie.

Do poprowadzenia zajęć warsztatowych organizatorzy zaprosili:

  • Panią Urszulę Kowalska-Sowińską – aktorkę, plastyczkę i instruktorkę teatralną związaną z gdyńskim środowiskiem artystycznym, która poprowadziła warsztat na temat elementarnych zagadnień związanych z występami scenicznymi i publicznymi, takimi jak: redukcja stresu i opanowanie tremy, techniki wspierające wzrost poczucia pewności siebie, podstawy emisji głosu: nauka oddechu dynamicznego, prawidłowa fonacja i sprawna artykulacja, techniki dobrego mówienia, Gest i ruch sceniczny. Podstawowe techniki aktorskie oraz ćwiczenia wprowadzające do gry scenicznej.
  • Panią Marzenę Wojciechowską-Orszulak – teatrologa, filologa, pedagoga dramy, instruktorkę teatralną. Zajęcia dotyczyły integracji ciała i emocji, wyrazistej ekspresji scenicznej, sposobów budowania postaci scenicznych, technik improwizacji. Znalazły się tutaj również elementy praktyk teatralnych w pracy z zespołem teatralnym opartych na metodach Jerzego Grotowskiego.
  • Pana Tomasza Kobielę – aktora scen zawodowych i offowych, animatora kultury, instruktora teatralnego – Głos, ciało i intencja w służbie świadomego grania, czyli szybki warsztat z podstaw gry aktorskiej. Prawda i wyrazistość na scenie. Elementy improwizacji. Budowanie i analizowanie etiud teatralnych.
  • Pana Filipa Wójcika – absolwenta Gdańskiej Szkoły Baletowej oraz Państwowej Wyższej Teatralnej w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu – Naturalna i swobodna ekspresja. Elementy warsztatu teatru tańca. Improwizacja, zabawa, praca w działaniach z zespołem teatralnym.

W dwudniowym cyklu zajęć wzięło udział 150 uczestników z Gdyni, Gdańska, Sopotu, Wejherowa i Bolszewa. Do prezentacji przedstawień na scenie Teatru na Plaży zostali zaproszeni laureaci nagród uzyskanych podczas konkursów i festiwali, jakie odbyły się w roku 2014 w województwie pomorskim (Wojewódzki Konkurs Teatrów Szkolnych o Nagrodę Bursztynowej Maski, Wojewódzki Przegląd „Teatralia” w Gdyni, Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka w Wejherowie, Wojewódzki Przegląd Krótkich  Form Teatralnych i Filmowych w Gdyni).

Na sopockiej scenie wystąpiły: zespół CARPE DIEM z Gimnazjum Nr 11 w Gdyni (”Błędne koło”), zespół teatralny ZAPALEŃCY z Gimnazjum Nr 4 w Gdyni (Pali się! Oj, pali!”), grupa teatralna MUFLONY z Zespołu Szkół Nr 3 w Sopocie (”Razem. Osobno”), TEATRZYK BŁĘKITNEGO CZASU z MDK w Sopocie (”Spadanie”) ,grupa teatralna TEATRANS z Pałacu Młodzieży w Gdańsku (”Erwinka”), TEATR POD MOSTEM ze Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego MOST w Gdańsku (”Jak przez kij we wsi zamęt był”), Teatr ASPiryna z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (”Wenus i Adonis”), Teatr PRAWIE LUCKI z I LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie (”Gdzie jest moja Itaka?”), Teatr MIX BLUE z Parafii Wniebowzięcia NMP w Bolszewie (”Moralność Pani Dulskiej”).

Publiczność z zainteresowaniem obejrzała wszystkie prezentacje, a niektóre wyróżniła gromkimi brawami. Przy okazji XII edycji Sopockich Spotkań Teatralnych organizatorzy, w związku z przypadającymi w roku 2014 jubileuszowymi edycjami Wojewódzkiego Konkursu Teatrów Szkolnych o Nagrodę „Bursztynowej Maski” (50-ta edycja) oraz Wojewódzkiego Turnieju Teatralnego „Niebieskich Tarcz”, postanowili wyróżnić wybranych opiekunów zespołów teatralnych, którzy w długim okresie ostatnich dwudziestu lat systematycznie tworzą przedstawienia z udziałem dzieci i młodzieży oraz każdego roku uzyskują znaczące osiągnięcia na szczeblu wojewódzkim. Warto nadmienić, że większość z nich od dwunastu lat  niemal każdego roku prezentowała swoje spektakle w grudniu podczas kolejnych edycji Sopockich Spotkań Teatralnych. Wyróżnionym nauczycielom wręczono pamiątkowe tabliczki okolicznościowe oraz upominki książkowe ufundowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Przystań” oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie.

Reasumując: XII edycja Sopockich Spotkań Teatralnych to ogromny sukces frekwencyjny (370 uczestników), duża dawka inspirujących doświadczeń warsztatowych przekazanych przez wykładowców otwartym na nowe doświadczenia i pełnym zapału młodym ludziom, wsparcie dla opiekunów grup teatralnych, wspaniała atmosfera, satysfakcja i radość wyróżnionych nauczycieli, moc doznań artystycznych,  zachęta do dalszej pracy i rozwoju.

 


Projekt został zrealizowany przez MDK i Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych PRZYSTAŃ w Sopocie  przy wsparciu środków Gminy Miasta Sopotu. 

O nas...

Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie jest publiczną placówką wychowania pozaszkolnego.

Czytaj więcej

Kadra

W MDK pracuje grono osób mających wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Czytaj więcej

Osiągnięcia

Osiągnięcia uczestników zajęć MDK Sopot.

Czytaj więcej

Kontakt z nami

Młodzieżowy Dom Kultury
Al. Niepodległości 763
81-838 Sopot
Tel.: 58 551 41 31
Fax: 58 551 43 78
email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Jesteś tutaj: Strona główna